Aktywność ruchowa / zdrowy styl życia za sprawą piłki nożnej

Dlaczego warto grać w piłkę nożną?

Oprócz tych podstawowych korzyści, jak: poprawa wytrzymałości, siły czy szybkości, trenowanie piłki nożnej ma wiele innych zalet, np.:

  • Poprawa ogólnego samopoczucia dzięki treningom piłkarskim (ćwiczeniom fizycznym) można zredukować swój stres. Odnosimy wrażenie, że jesteśmy bardziej zrelaksowani i odprężeni. Nasz nastrój się poprawia, a w nocy lepiej śpimy.
  • Ogólna poprawa zdolność koncentracji i nauka dyscypliny profesjonalne treningi, a takie oferuje Klub MKS FLOTA Świnoujście, wiążą się ze strategią i taktyką. Te dwa jakże ważne aspekty w futbolu mają wpływ na koncentrację młodego zawodnika. Wytyczne otrzymane od trenera sprawiają, że piłkarz musi pozostać skupiony przez 90 minut. Natomiast jeśli chodzi o dyscyplinę, to każde dziecko, już od najmłodszych lat uczy się odpowiedzialności. Odpowiedzialności za siebie i drużynę.
  • Ogólna poprawa zdolność koncentracji i nauka dyscypliny profesjonalne treningi, a takie oferuje Klub MKS FLOTA Świnoujście, wiążą się ze strategią i taktyką. Te dwa jakże ważne aspekty w futbolu mają wpływ na koncentrację młodego zawodnika. Wytyczne otrzymane od trenera sprawiają, że piłkarz musi pozostać skupiony przez 90 minut. Natomiast jeśli chodzi o dyscyplinę, to każde dziecko, już od najmłodszych lat uczy się odpowiedzialności. Odpowiedzialności za siebie i drużynę.
  • Profesjonalne treningi, a takie oferuje Klub MKS FLOTA Świnoujście, wiążą się ze strategią i taktyką. Te dwa jakże ważne aspekty w futbolu mają wpływ na koncentrację młodego zawodnika. Wytyczne otrzymane od trenera sprawiają, że piłkarz musi pozostać skupiony przez 90 minut. Natomiast jeśli chodzi o dyscyplinę, to każde dziecko, już od najmłodszych lat uczy się odpowiedzialności. Odpowiedzialności za siebie i drużynę.
  • Praca w zespole.. w dzisiejszych czasach umiejętność pracy w grupie przydaje się w wielu dziedzinach życia, np. pracodawcy chętniej zatrudniają osobę, która potrafi współpracować z innymi niż egoistycznego indywidualistę. A gdzie najlepiej nauczyć się prawidłowego funkcjonowania w zespole, jak nie podczas przygody z piłką? Maluchy już od najmłodszych lat mogą dowiedzieć się, że żeby osiągnąć w życiu sukces należy połączyć siły i grać do jednej bramki.
  • Poprawa motoryki ciała, zmniejszenie ryzyka urazów ćwiczenia piłkarskie wpływają również na gibkość. Dzieci nie tylko są bardziej wygimnastykowane, dzięki czemu potrafią zrobić szpagat, ale też i odporność ich stawów, czy mięśni na urazy ulega polepszeniu. Ktoś zaraz sobie pomyśli: chwila, chwila, ale piłkarze dość często „łapią” kontuzje mięśniowe. Tak, ale w piłce na najwyższym poziomie, gdzie zawodnik przez 90 minut musi być w nieustannym ruchu, jest to nieuniknione. Ale gdyby, ktoś, kto nie trenuje piłki regularnie albo w ogóle nic nie robi zagrałby cały mecz, to byłby narażony na tego typu urazy o wiele bardziej niż trenujący kilka razy w tygodniu piłkarz.
  • Dobry wpływ na przemianę materii Futbol to prosta gra, która zawiera w sobie wiele ruchowych elementów. Trucht, sprinty, zwroty, obroty, skoki, to tylko te najprostsze przykłady, które jako pierwsze przychodzą nam do głowy. Można powiedzieć, że w piłce nożnej mamy każdy rodzaj aktywności, a to ma pozytywny wpływ na naszą przemianę materii.
  • Wzmacnia narządy wewnętrzne treningi piłki nożnej to nie tylko nieustanne doskonalenie swojej techniki gry, czy też motoryki, ale także różne gry i zabawy oraz ćwiczenia aerobowe, które wzmacniają takie narządy jak: serce i płuca. Dlaczego? Ponieważ intensywne ćwiczenia sprawiają, że organizm dziecka pobiera więcej tlenu, przez co m.in. narządy wewnętrzne i komórki są bardziej dotlenione.

 

Jakie ćwiczenia piłkarskie wykonywać w domu?

Podstawowe ćwiczenie z piłką

Gdy już udało się Tobie rozgrzać mięśnie i stawy, czas na prawdziwą zabawę. Czyli zabawę z piłką. Na sam początek należy wykonywać podstawowe ćwiczenie – dotknięcia piłki od zewnątrz do środka. To ćwiczenie wykonuje się naprzemiennie jedną, a potem drugą stopą. Stopa niećwicząca pozostaje z tyłu, aby nie przeszkadzać w kilkuminutowym ćwiczeniu, które należy wykonywać w kilkunastosekundowych odstępach.

Ćwiczenie to pomaga w polepszeniu koordynacji psychoruchowej, a także w ulepszaniu piłkarskich podstaw. Jak nie powinieneś uprawiać piłki nożnej nie znając jej zasad, tak nie powinieneś też brać się za piłkarski trening bez choćby minimalnego “poczucia” piłki.

Wzmocnienie nóg

Poniekąd kontynuacja trybu rozgrzewkowego. Nawet sama nazwa ćwiczenia wskazuje, które części ciała są w tym sporcie najważniejsze, należy więc zadbać o ich siłę i wytrzymałość. Najlepszym na to sposobem będzie przeskakiwanie nad piłką z użyciem obu nóg. Kilkuminutowe ćwiczenie powinno być oczywiście przerywane kilkunasto sekundowymi przerwami.

Taka praca nad mięśniami nóg pozwala podnieść tkankę mięśniową w dolnych partiach organizmu, ale też sprawić, że będziesz twardo stąpał po ziemi w trakcie rozgrywki piłkarskiej. I to nie w przenośni. Mocniejsza noga, czytaj lepszy, bardziej kompletny piłkarz.

Wzmocnienie stóp

Gdy już udało się popracować nad tym, co tworzy w piłce nożnej siłę, czas na tę część, która odpowiada za precyzję. Ćwiczenia z piłką blisko stóp pomagają ją wyczuć i kontrolować. Polegają na dotykaniu tylnej części piłki w stabilny sposób, podczas wykonywania delikatnych podskoków.

Ćwiczenie ma wyglądać tak, jakby stopa nie odrywała się od ziemi. Niemniej musi być ona stabilna i nie można w tym wypadku obracać jej w którąś ze stron. Po 30-sekundowym podejściu do jednej stopy zmiana na drugą. Całość przez około pięć minut.

Praca nad kontrolą piłki i piłkarską inwencją

Kolejny element budujący technikę, ale także kreatywność. Wykonuj odbijanie piłki między stopami, od wewnętrznej do wewnętrznej części, od zewnętrznej do zewnętrznej, aż po wszelakie kombinacje i przekładanki, jakie przyjdą Tobie do głowy. Najważniejsze to dopracowanie panowania nad piłką w konkretnej konfiguracji do perfekcji.

Wymyślaj sztuczki na małej przestrzeni, baw się piłką, staraj się ją jak najlepiej poczuć, bo w tym sporcie kontrola i pewność z piłką przy nodze to Twój największy sprzymierzeniec. Czas w tym przypadku zaś jest jakby z gumy. Najważniejsze to nie przegrzać organizmu, który czeka jeszcze jeden fragment treningu, ale też możliwie najlepiej, z nastawieniem na progres “załapać” konkretną kombinację.

Praca nad budową mięśni

Ostatni etap treningu domowego. Tu już wykraczający poza czysto piłkarskie elementy, zahaczający trochę o fitness i pracę na siłowni. Nawet w domu można zadbać o ogólny rozwój tkanki mięśniowej, i to tym bardziej podczas treningu piłkarskiego. Możliwości jest mnóstwo – przysiady, pompki, brzuszki, spięcia uniesionych nóg.

Generalnie wszystko to, co najprostsze i najbardziej popularne, jest też najbardziej przydatne w przypadku treningu piłkarskiego. Wszystko też powinno być wykonywane w kilku cyklach złożonych z kilkunastu powtórzeń. Całość nie powinna trwać więcej niż dziesięć minut i powinna być zakończona ponownym rozciąganiem. Piłkarz, chcąc nie chcąc, musi mieć choć trochę przygotowaną i dopracowaną muskulaturę, gdyż stan i jakość umięśnienia wpływa na ogólną formę organizmu. A bez niej i forma piłkarska prezentuje się o wiele słabiej.

Wszystko jest w Twoich nogach!

Oczywiście zimowa aura nie zachęca do jakiegokolwiek treningu, a szarzyzna za oknem kusi bardziej do pozostania pod kocem niż wylewania siódmych potów podczas treningu pod własnym dachem, aczkolwiek dla chcącego nic trudnego. Futbol od zawsze był grą wielbiącą kreatywność i wizję, ale też hołubiącą ciężką pracę i dokładność, dlatego odzwierciedla się to również w treningu domowym. Bez harówki nie ma czasu na przyjemności, bez powtórek konkretnych ćwiczeń nie ma efektów w postaci nabytych umiejętności. Trochę jak w codziennym życiu.

Brak miejsca i sprzyjającej aury nie jest utrudnieniem, a tylko tanią wymówką. W przypadku piłkarskiego treningu w domu wszystko kończy i zaczyna się w Twojej głowie. I w nogach. Zrób z nich pożytek!

Jakie mięśnie rozwija piłka nożna?

W piłce nożnej dużą pracę wykonuje mięsień czworogłowy, mięsień dwugłowy, mięśnie pośladkowe oraz mięśnie łydek, dlatego też należy poświęcić tym mięśniom znacznie większą uwagę, tutaj sprawdzą się świetnie produkty BLACKROLL, które precyzyjnie rozluźniają i uwolnią napięcie w poszczególnych mięśniach.

Ćwiczenia, zabawy i gry rozwijające koordynację powinny pojawić się na każdym treningu! Po drugie trzeba pamiętać o różnorodności treningu koordynacyjnego, różne ruchy, różne działania, różne bodźce, cały czas opanowywanie nowych i różnorodnych czynności ruchowych.

Ta dyscyplina sportu wspomaga leczenie wielu schorzeń, m.in. chorób serca, bo podczas gry w nogę zwiększa się przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, a to ważne dla całego układu krążenia. Ponadto, ćwiczenia aerobowe mają pozytywny wpływ na tkankę płucną, sprawiając, że wzrasta minutowa objętość płuc.