Czwartek, 06 lutego 2020

W najbliższą sobotę trzeci sparing naszego zespołu w tym roku. Podobnie jak przed tygodniem stoczymy wyjazdową potyczkę z III-ligowcem. Tym razem pojedziemy do Koszalina, by zmierzyć się z tamtejszą Gwardią. Spotkanie rozegrane zostanie w sobotę o godzinie 13:00 na stadionie Bałtyku, przy ul. Władysława Andersa 16 w Koszalinie.
Gwardia Koszalin to klub bardzo dobrze nam znany, wielokrotnie spotykaliśmy się z nim w III lidze. Jednak jako Morski Klub Sportowy grać z nią będziemy po raz pierwszy. Ostatni ligowy kontakt Floty z Gwardią miał miejsce w sezonie 2003/04, wówczas bezpośredni dwumecz wypadł na remis, oba mecze wygrywali gospodarze po 1-0. Po tym sezonie Gwardia została wycofana z rozgrywek i po fuzji z Granicą Koszalin rozpoczęła grę od klasy okręgowej. Samodzielnie występuje od roku 2006. W roku 2010 powróciła na III-ligowe boiska i przez rok (sezon 2017/18) grała w II lidze.
Tradycje starej Gwardii są jednak o wiele bogatsze. Podobnie jak Flota ma za sobą udane występy na drugim froncie, tyle tylko że najlepszy okres przypada ponad 30 lat przed szczytowaniem Floty. Ale też była wówczas postrachem mocnych w II lidze, a z klubu tego wywodzą się tacy zawodnicy jak Mariusz Niewiadomski, Piotr Rzepka, Mirosław Okoński, Mirosław Trzeciak czy Sebastian Mila (także jego ojciec Stefan).
Aktualnie drużyna Gwardii broni się przed spadkiem z III ligi. Zajmuje 15. pozycję (na 18 zespołów), 15 punktów, bramki 16-37. Być może już w przyszłym sezonie spotkamy się ponownie w III lidze. Do tego jednak konieczne jest spełnienie 2 warunków: awans Floty i utrzymanie Gwardii.

Waldemar Mroczek