Czwartek, 20 lutego 2020

 

W najbliższą sobotę o godzinie 13:00 na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Matejki 17a w Świnoujściu przedostatni mecz kontrolny pierwszego zespołu Floty. Przeciwnikiem będzie lider klasy okręgowej – Polonia Płoty.
Polonia jest jedynym klubem w powiatach z dostępem do morza powyżej klasy B, z którym Morski Klub Sportowy Flota jeszcze nie grał. Jak to możliwe? Po prostu zespoły te minęły się w drodze pomiędzy klasami okręgowymi (do 2018 roku istniały w ZZPN dwa szczeble rozgrywkowe o tej samej nazwie zasadniczej), tzn. gdy Flota awansowała z niższej do wyższej okręgówki, Polonia akurat odbyła drogę w przeciwnym kierunku. A że drużyna z Płotów nie wykorzystała zatrzymania Floty w wyższej klasie okręgowej i również nie awansowała, a los nie skrzyżował tych klubów w Pucharze Polski, to i w celu wywabienia białej plamy zostały na razie tylko sparingi.
W ubiegłym roku jak wiadomo oba poziomy klasy okręgowej zostały połączone i Polonia obecnie zajmuje pozycję, którą przed rokiem zajmowała Flota. Nie przegrała jesienią żadnego meczu w lidze, zdobyła łącznie 37 punktów. Pokazała się jako zespół o bardzo mocnej defensywie, tracąc w 15 meczach tylko 6 bramek, czyli średnio 0,4 na mecz. Ma 3 punkty przewagi nad Iskrą Golczewo, 5 nad Jeziorakiem Szczecin i 8 nad Pomorzaninem Nowogard. Z każdą z tych drużyn jesienią wygrała u siebie: 2-1 z Iskrą, 3-2 z Jeziorakiem i 2-0 z Pomorzaninem. Wygrała także u siebie z zespołami zajmującymi miejsca 5 i 6 (Mewa Resko, Wybrzeże Rewalskie Rewal), jedyny remis w Płotach to 0-0 z Prawobrzeżem Świnoujście.
Jeśli chodzi o zimowe sparingi, to o wiele lepsze wyniki uzyskała dotąd Flota. Polonia do tej pory przegrała 0-4 z Vinetą Wolin, zremisowała 1-1 z Olimpem Gościno, następnie przegrywała 0-8 z Gryfem Kamień i 1-3 z FC Schwedt. Pofolgowała sobie dopiero w ostatnim sparingu z Płomieniem Myślino (koszalińska klasa okręgowa) wygrywając 13-1. Flota jak wiadomo odniosła 2 zwycięstwa i remis, grając z wiceliderem klasy okręgowej i dwoma III-ligowcami. Przed tygodniem zarówno Polonia jak i Flota nie grały.
Po tym meczu czeka nas jeszcze 1 sparing za tydzień w Świnoujściu z Wybrzeżem Rewalskim, a 7 marca o godzinie 14:00 w Wolinie wyspiarskie derby, już o punkty, ale o tym w swoim czasie.
Waldemar Mroczek