Czwartek, 09 stycznia 2020

Nareszcie miła wiadomość w nowym roku. Nie związana co prawda bezpośrednio z naszym klubem, ale związana z regionem i bardzo wyjątkowa. Oto w dniu dzisiejszym sto lat kończy trener Stefan Żywotko. Szkolił wprawdzie tylko 5 klubów, ale w każdym zaliczał awans. W roku 1962 wywalczył awans do I ligi (obecnie Ekstraklasa) z Arkonią Szczecin, w sezonie 1965/66 z Pogonią (pierwszy rok pracy trenerskiej w tym klubie), a 10 lat później z Arką Gdynia. W międzyczasie, w roku 1970, wprowadził do ówczesnej II ligi Wartę Poznań. Od roku 1977 przez 14 lat pracował w Algierii, gdzie z klubem JS Kabylie siedmiokrotnie zdobywał mistrzostwo kraju, w tym w roku 1982, w którym Algieria była rewelacją Mistrzostw Świata w Hiszpanii, pokonując w grupie reprezentację RFN! Wcześniej afrykańskie reprezentacje wyłącznie dostarczały punkty drużynom europejskim i południowoamerykańskim.
Panie Stefanie, życzymy jeszcze wielu lat w zdrowiu i pomyślności.

Waldemar Mroczek. Fot. 24kurier.pl (archiwum)