Nasza drużyna jedzie teraz w miejsce szczególne. Do rodzinnego miasta Kazimierza Deyny, czyli Starogardu Gdańskiego na Kociewiu, jednego z najstarszych miast na Pomorzu (założone w 1198, prawa miejskie od 1348). Nieco większego od Świnoujścia (44 tys. mieszkańców). Miasta, w którym pierwsze piłkarskie kroki stawiał Kazimierz Deyna. Legendarny polski piłkarz, którego nazwisko znają nawet najmłodsi kibice. Kapitan srebrnej drużyny Kazimierza Górskiego z 1974 roku i złotej drużyny olimpijskiej z Monachium, gdzie dodatkowo został on królem strzelców. Stadion Włókniarza, na którym zaczynał piłkarską przygodę, nosi co prawda imię innego Kazimierza – Kropidłowskiego, olimpijczyka z Melbourne w lekkiej atletyce, ale stadion miejski, na którym w sobotę o godzinie 13:00 rozpocznie się mecz KP Starogard z Flotą, nosi już imię Deyny. Duch Kazimierza Deyny wciąż unosi się nad Starogardem Gdańskim, jest Honorowym Obywatelem Miasta, jego imię nosi rondo w centrum miasta, przy stadionie znajduje się pamiątkowa tablica ku jego czci, a na bocznej ścianie rodzinnego domu znajduje się graffiti z wizerunkiem słynnego piłkarza.

Mają więc starogardzianie swoją piłkarską legendę i dumę, nieco gorzej jest z piłkarskimi osiągnięciami klubów. Choć w okresie PRL działało tym mieście jednocześnie kilka klubów (Włókniarz, Start, Famor, później Wierzyca), to jednak żaden z nich nigdy nie wychylił się ponad starą III ligę, a jeśli nawet osiągnął ten pułap, to na krótko. Obecnie za piłkę nożną w tym mieście odpowiedzialny jest KP Starogard, który powstał w 2008 roku w miejsce rozwiązanej Wierzycy (przyczyn nietrudno się domyślić), a który w roku 2017 połączył się z KS Chwaszczyno i przejął od niego miejsce w III lidze, w której gra do dziś.

Bieżący sezon drużyna Starogardu rozpoczęła w kratkę, ale ostatnio zaczęła wymiatać odnosząc 4 kolejne zwycięstwa (a doliczając Puchar Polski nawet 5), dzięki czemu zajmuje dziś 5. pozycję w tabeli. Różnica bramek wyrównana (24-24). Jest trochę popularnych nazwisk jak np. testowany swego czasu we Flocie Marcin Kajca, czy znani nam z drużyn pierwszoligowych przeciwników Marcin Warcholak i Robert Hirsz, a także były zawodnik Korony Kielce i Wisły Płock – Kamil Sylwestrzak (119 występów w ekstraklasie).
Jak podaje facebookowa strona KP Starogard, będzie z tego meczu przeprowadzona transmisja live. Dziękujemy.