A więc spełniło się. Inaczej niż chcieliśmy i planowaliśmy ale cel jest: Flota wraca na szczebel centralny, a dokładniej międzywojewódzki. Nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu jak będzie w przyszłym sezonie wyglądać III liga, ale jedno jest pewne: grać będziemy na terenie i przyjeżdżać do nas będą zespoły z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i naszego. Można zatem powiedzieć, że wróciliśmy na swoje miejsce z lat 2000-08, z tą tylko różnicą, że powyżej przybył 1 szczebel rozgrywkowy, choć poziom wciąż nazywa się III liga.
Grupa druga trzeciej ligi liczy aktualnie 18 zespołów. Gdyby w III lidze zastosowano tę samą zasadę co w IV i niższych, tzn. awans lidera i brak spadkowiczów, do II ligi awansowałby KKS 1925 Kalisz, a III liga liczyłaby w przyszłym sezonie 21 zespołów, tzn. 17 pozostałych plus 4 beniaminków, mistrzów IV ligi w każdym z województw. Województwa wielkopolskie i zachodniopomorskie miałoby po 7 reprezentantów, pomorskie 5, kujawsko-pomorskie 2. Ze starych znajomych nam klubów poza naszym województwem w naszej grupie znalazłyby się: Unia Janikowo, Mieszko Gniezno oraz rywale z sezonu 2007/08 – Jarota Jarocin i Nielba Wągrowiec.
Oto przypuszczalny skład III ligi gr. II:
Zachodniopomorskie: Świt i Pogoń II Szczecin, Bałtyk i Gwardia Koszalin, Chemik Police, Kotwica Kołobrzeg i Flota Świnoujście (beniaminek);
Wielkopolskie: Mieszko Gniezno, Sokół Kleczew, Polonia Środa, Nielba Wągrowiec, Jarota Jarocin, Górnik Konin i LKS Gołuchów (beniaminek);
Pomorskie: Radunia Stężyca (wicelider), KP Starogard Gdański, Grom Nowy Staw, Bałtyk Gdynia i GKS Przodkowo (beniaminek, powrót po dwuletniej przerwie);
Kujawsko-Pomorskie: Unia Janikowo, Pomorzanin Toruń (beniaminek, drugi toruński klub – Elana – gra w II lidze).
Najmniejszą miejscowością z wymienionych jest Przodkowo (2000 mieszkańców), najdalej położone Jarocin, Kleczew i Konin (ok. 450 km). Rozgrywki prowadzić ma Pomorski Związek Piłki Nożnej.

Waldemar Mroczek